opony do roweru duro

Motocykliści lub kierowcy różnorodnego rodzaju aut nienagannie zdają sobie sprawę z tego, że by zdołać weselić się swoim pojazdem podczas sezonu (czy to letniego, czy też zimowego), trzeba go stosownie przygotować. Dużo osób niemniej jednak nie użytkuje tożsamej zasady względem rowerów, a to znaczny błąd. Rower, jednakowo jak inne środki lokomocji, pożąda uwagi własnego właściciela – jeśli o to zadbamy, odwdzięczy się nam bezawaryjnością podczas najróżniejszych przejażdżek oraz rowerowych wypraw.

opony duro

Wprawdzie rower to nie samochód ani motor, wskutek tego lista prac, jakie musimy wykonać podczas przedsezonowego serwisu jest nieco krótsza. Niemniej warto się jej przyjrzeć i skonfrontować z naszym rowerem. Oto, o co powinniśmy zatroszczyć się przed rozpoczęciem rowerowego sezonu:

* Łańcuch – przed pierwszą przejażdżką warto sprawić stan napędu roweru. Mowa o łańcuchu – analizujemy jego naciąg. Jeżeli łańcuch jest popsuty, zanadto luźny lub ewentualnie nadmiernie naciągnięty – należy go odpowiednio naciągnąć. Co więcej należy go nasmarować specjalnym smarem do łańcuchów rowerowych – to wydłuży jego żywotność.
* Opony – prócz stereotypowego napompowania opon do wymaganej ilości ciśnienia (ilość wymaganych barów wynajdziemy na oponie), należy sprawić, czy opony w rowerze nie potrzebują wymiany. W przypadku pęknięć bądź nadmiernego zużycia bieżnika – opony należy wymienić. Nie pragniemy przecież, żeby w trakcie dalszej wyprawy rowerowej opony odmówiły posłuszeństwa.
* Hamulce – stan układu hamulcowego w rowerze ma kolosalny wpływ na bezpieczeństwo jazdy, wskutek tego należy uczynić poprawność działania hamulców oraz stan klocków hamulcowych. Jeśli są nadmiernie wyeksploatowane – należałoby je wymienić.
* Sprawdzenie śrub i oświetlenia – przed główną przejażdżką należałoby uczynić luz newralgicznych śrub konstrukcji roweru, a gdy odnajdziemy poluzowane śruby – dokręcić je. Co więcej warto sprawić detale oświetlenia – chcemy przecież być dostrzegalni na drodze.

To fundamentalna lista czynności, jakie należy wykonać przed główną przejażdżką. Po zimie warto także rower od początku do końca umyć oraz pokryć zabezpieczającymi specyfikami – to właśnie dzięki temu będzie lepiej chroniony w czasie całego sezonu.